سلامت عمومی

در این قسمت مجموعه ای از مشکلات روزمره ای که برای تمام افراد جامعه احتمال , ایجاد شدند را برای شما بیان می کنیم و با قراردادن تمرینات مناسب کمک به کاهش مشکلات شما می کنیم.

 

لوپوس
بیماری لوپوس بیماری است که نه تنها از نظر علائم بالینی و تشخیص باعث ایجاد معضلات مهمی می گردد بلکه درمان ان و از همه مهمتر مطالعات تحقیقی برای کشف اتیولوژی و پاتولوژی ان خیلی مبهم و پیچیده می باشد.
لوپوس بیماری مزمنی است که پوست،کلیه،مفاصل و دستگاه عصبی را درگیر میکند و دارای دوره های عود و فروکش کننده است و غالبا زنان باردار را گرفتار می کند اما در افراد مسن و جوان در هر دو جنس دیده می شود.

اتیولوژی

 

 

علت شناسی بیماری لوپوس را می توان در ۳ سطح برسی کرد :
۱)چیزی را که ما بعنوان لوپوس می شناسیم شاید تظاهرات ظاهری فعل و انفعالات درون بدن به عات فاکتور های گوناگون باشد.به عنوان مثال کهیر یا اسم نشانه ی تغیرات ایمونولوژی در بدن و ریه ها می باشد و بعدا علائم کلینیکی این تفیرات به صورت کهیر و اسم می باشد.
۲)اتیولوژی ممکن است متعدد باشد مثلا یک عامل بیرونی بصورت پاتولوژی در شرایط مساعد و مخصوص در زمینه ی ارثی باعث ایجاد بیماری گردد.
۳)لوپوس ممکن است به صورت یک بیماری منفرد نباشد بلکه ممکن است در تجمع چندین علائم با علل فراوان باشد.

فراگیری لوپوس
لوپوس بیماری زنان است که در اغلب انان بین سنین باروری تشخیص داده می شود. در طی این سالها ابتلای زنان نسبت به مردان ۱۵ به ۱ است.این اختلاف در افراد مسن و کودکان کمتر می باشد و در افراد رنگین پوست شایع تر بوده به طوری که در سیاه پوستان و مردم افراد لاتین نسبت به سفید پوستان بیشتر است.
نظریه های گوناگون در مورد بیماری لوپوس :
۱)یکی از مشخصات عمده ی این بیماری تولید بیش از اندازه ی انتی بادی علیه سلول های بدن می باشد و هیچ کنترلی جهت مهار کردن این انتی بادی ها وجود ندارد.در این بیماران فونکسیون سلول های لنفوسیت T از بین رفته در صورتی که اعمال سلول های B طبیعی می باشد.
۲)نقش محرک های محیطی : عوامل مختلفی از جمله میکروارگانیسم ها در مواجهه با اشعه ی فرابنفش یک نوع انتی بادی به نام لنفوسیت انتی بادی در سرم افراد نزدیک بیماران لوپوس که نشان دهنده ی نوعی تماس به یک ویروس می باشد که احتمالا تمام افراد فامیل از محیط به این ویروس الوده شده اند و در تمام افراد الوده شده فقط بیماران مساعد مبتلا به لوپوس می شوند.
۳)نقش هورمون ها : وجود تفوت های زیادی در شیوع بیماران در زنان و مردان و همچنین تاثیر حاملگی بر فعالیت لوپوس مطرح کننده ی نقش هورمون در SLE میباشد.
انواع مختلف لوپوس
۱)لوپوس دیسکوئید : ۹۰%بیماری محدود به پوست می شود.ضایعات پلاکی اریتماتو و پوست ریزنده با انسداد فولیکولی وجود دارد.اسکار مرکزی این پلاکت ها غالبا باعث پیگمانتاسیون زدایی دایمی می شوند.
۲)لوپوس جلدی-تحتانی : این نوع ضایعات جلدی غالبا در افراد دچار کمبود های کمپلمانی دیده میشود.ANA منفی،پادتن ضد RO مثبت ،ضایعات حلقوی متقارن سطحی و غیر اسکار دهنده و حساسیت قابل توجه به نور از خصوصیات این نوع لوپوس است.
۳)لوپوس دیر رس : تظاهر این نوع بیماری بعد از ۵۰ سالگی است و وقوع بالای بیماری بینابینی ریه ، وقوع کم درگیری کلیه و مسائل عصبی روانی از خصوصیات این نوع لوپوس می باشد.
۴)لوپوس نوزادی : عارضه پادتن مادر زادی ضد RO یا LA می باشد که از طریق جفت به جنین منتقل می شود.در برخی موارد نیز نوزاد با قرار گرفتن جلوی نور ماورای بنفش میتواند دچار این نوع عارضه شود.

تظاهرات بالینی و علائم کلینیکی
۱)علائم عمومی : خستگی یکی از علائم بارز این بیماری است که با شدت بیماری رابطه ی مستقیم دارد و با درمان استروئید ها درمان می شود و ممکن است اولین علامت عود بیماری خستگی باشد و می توان ان را از ناتوان کننده ترین علامت لوپوس به شمار اورد.
کم شدن وزن یکی از علائم اولیه بیماری می باشد که در حدود ۹۳% گزارش شده است.
تب در بیماری لوپوس به طور شایع دیده می شود و ممکن است شدید تا خفیف باشد.از مشخصات مهم این تب جواب دادن به استروئید ها می باشد.
تفکیک بین تب و عفونت لوپوس باید با دقت انجان شود زیرا یکی از علت های شایع مرگ و میر در این بیماران عفونت است.
۲) تظاهرات مفصلی و عضلانی : بارزترین تظاهر کلینیکی لوپوس ضایعات مفصلی می باشد .بیماران قبل از اینکه تظاهرات سیستمیک داشته باشند،از وجود انها شکایت دارند.
ضایعات معمولا بع صورت قرینه در مفاصل PIP پروگزیمال اینترفالنژیال،زانوها،مچ دست،MCP و بطور نادر در مفصل ارنج،شانه و مفصل تامپو مندیبولار می باشد.
در این موارد مایع مفصلی غیر التهابی بوده بوده و ویسکوزیته ی ان خوب است و بطور کلی ضایعات مفصلی منجرب به انهدام غضروف ها و خوردگی استخوانی نیز نمی شود اما ۱۰% بیماران دچار اتروپاتی Jacoud همراه با دفورمیتی های برگشت پذیراست و باعث التهاب و دررفتگی مفاصل می شود.
درد و حساسیت عضلانی در بیماران لوپوس نادر است اما درد مفصلی در این بیماری چند تشخیص دارد که باید به دقت رد شود و شامل ارتریت عفونی،نکروز اواسکولار و دوره ی عود یا شدید بیماری می باشد.
۳)ضایعات جلدی-مخاطی : بعد از درگیری مفاصلی شایعترین تظاهرات لوپوس می باشد و به ترتیب بثورات بال پروانه ای روی گونه و بثورات ماکولوپاپولو در هرجای بدن از شیوع بالاتری برخوردارند.کهیر،تاول و ضایعات واسکولیتی نیز در لوپوس دیده می شود.
زخم های مخاط معمولا بدون درد و در سقف کام سخت و نرم وجود دارد.واسکولیت شبکیه با اینکه شایع نیست ولی می تواند باعث کوری شود.ضایعات جلدی و اسکولیتی در بیش از ۲۰% بیماران دیده می شود و شاعترین محل ان نوک انگشتان،بستر ناخن،کف دست و اکستانسور های ارنج می باشد که به صورت ندول هلی زیر پوستی دردناک و یا زخم هایی که از وسط نکروز شده اند،دیده می شود.
۴)حساسیت به نور افتاب : در حدود ۳۷% حساسیت به نور افتاب دارند که معمولا روی صورت،دست ها،گردن،سینه و بازو ها باعث اسیب می شود که این مورد از علائم اولیه ی لوپوس می باشد.
۵)ضایعات کلیوی: لوپوی کلیه ها را در اکثر مواقع درگیر می کند و حدود ۷۰% بیمارن معمولا علائمی چون عدم توانایی در تجزیه ی اورا دارند.
۶)علائم قلبی ریوی : پریکاریت از شاعترین علائم قلبی لوپوس می باشد که به صورت درد در قفصه ی سینه تشخیص داده می شود.
۷)علائم عصبی و روانی
الف-حسی- در حدود ۱۴% بیماران را گرفتار کرده است و شایعترین نروپاتی محیطی از نوع حسی بوده و گاهی تیز از نوع حسی حرکتی است.گاعی نیز به صورت حاد مثل سندرم گیلن باره تظاهر می کند.لازم به ذکر است اعصاب مرکزی کمتر از اعصاب محیطی درگیر می شوند و در صورت ابتلا شدن ،بیشتر اعصاب اوفتالمیک،گوشی و اعصاب چشمی را درگیر می کند.
ب-پارالزی- فلج اندام ها خیلی نادر است و به صورت میلین عرضی و همی پارزی و یا از دست دادن حس یک طرف بدن ملاحضه می گردد.گاهی فلج یک اندام یا فلج همه ی اندام ها بع علت درگیری نخاع گزارش شده است.
ج-تشنج- در ۱۷% بیماران گزارش شده است که اکثرا به صورت jeneral می باشد و با درمان استروئیدی بهبود پیدا می کند.
د- سندرم organic brain –بیمار نسبت به زمان و مکان ناآگاه است.کم شدن قدرت تصور،حافظه و از رفتن هوش و زکاوت و فراموش کاری از دیگر علائم ان است که در اکثر مواقع با بهبودی کامل همراه است .
ز- افسردگی-شایعترین تظاهرات عصبی روانی لوپوس می باشد اما افسردگی جز معیارهای تشخیص لوپوس نیست.

تشخیص

کرایترها تعریف
۱-راش گونه ای اریتم ثابت،مسطح یا برجسته ای بر روی برامدگی گونه ها
۲-بثورات دیسکوئید انسداد فولیکولر،اسکارهای اتروفیک
۳-حساسیت به نور واکنش نامعمول به نور افتاب،راش پوستی
۴-اولسر های دهانی نازوفارنکس های دهانی که باید توسط پزشک تشخیص داده شود
۵-آرتریت باید دو یا چند مفصل محیطی را درگیر کند
۶-سروزیت پلوریت و پریکاردیت
۷-اختلالات کلیوی
۸-اختلالات نورولوژیک تشنج و سایکوز
۹-اختلالات هماتولوژیک
۱۰-اختلالات سیستم ایمنی
۱۱-ANA وجود مقادیر غیر طبیعی

درمان
۱)آموزش به بیمار-اموزش به بیمار در جهت پیشگیری از عود بیماری اساس بیماری لوپوس را تشکیل می دهد.لباس ها و کرم های ضد افتاب برای محافظت در برار اشعه فرابنفش برای جلوگیری ازواکنش حساسیت به نور و راش های پوستی و عود علائم سیستمیک بیماری ماثراند.استفاده از لباس های گرم یا محافظت کننده در درمان پدیده ی رینود در بیماران لوپوس ماثر است.
۲)درمان پزشکی
الف – اسپرین با دز بسیار پایین برای جلوگیری از پدیده ی ترمبوتیک
ب – گلوکوکورتیکوئیدجز داروهای ضد التهابی اصلی و یکی از ماثرترین داروها در درمان لوپوس است .این دارو ها در تمام علائم لوپوس اندیکاسیون دارند.
استفاده از دارو درمانی دارای عوارضی چون چاقی،دیابت قندی،استئوپروز و افزایش ریسک خطر عفونت ها می باشد.برای کاهش ای علائم می تئان از دارو های تعدیل کننده جهت کاهش دز استروئید ها استفاده کرد.
ج – داروهای ضد مالاریا در درمان لوپوس بسیار ماثر اند و جز درمان های استاندارد لوپوس می باشند..این دارو ها برای درمان خستگی،ارتریت خفیف و علائم پوستی مخاطی لوپوس به کار میروند.این داروها بیشتر برای فاز مزمن بکار برده میشوند و استفاده از ان در زمان بارداری بی خطر است.مهمترین عارضه ی این داروها اسیب به شبکیه است اگرچه این عارضه بسیار ناشایع است .
د – داروهای سرکوب کننده ی سیستم ایمنی در شرایطی که کورتیکوئید ها به تنهایی کافی نباشند و یا برای کاهش دز انها،مورد استفاده قرار می گیرند.
۳)خدمات توانبخشی
خستگی و درد مفاصل ناشی از لوپوس زندگی روزمره ای اعم از کار و رسیدگی به فرزندان را برای بیمار سخت میکند.در زمان عود مجدد بیماری لوپوس،بیمار باید فعالیت های خود را متوقف کند و از دیگرا ن کمک بگیرد.در خدمات توانبخشی بویژه خدمات کاردرمانی میتوان در تغییر در نحوه ی انجام فعالیت روزمره ای،مدیریت خستگی و درد و ذخیره ی انرژی را برای بیمار اموزس مهارت های لازم در حوزه های کاری افراد نقش ماثری در مدیریت علائم بیماری لوپوس دارد .
خدمات در مورد غلائم افسردگی و استرس – افسردگی و استرس خطری جدی برای مبتلایان به لوپوس محسوب می شود.فشار ناشی از مقابله با بیماری و استرس های محیطی می تواند در بدتر شدن شرایط بیمار مبتلا به لوپوس نقش مهمی داشته باشد.در این مورد بیمار با مراجع کردن به روانشناس،کاردرمانگران و روانپزشکان در مدیریت این دسته موفق عمل کنند.
مسائل خاص در ارتباط با بیماری لوپوس
حاملگی – زنان مبتلا به بیماری لوپوس شانس بیشتری برای از دست دادن جنین دارند. فعال بودن لوپوس قبل از حاملگی ریسک فاکتور های شناخته شده برای بروز عوارض حاملگی در لوپوس هستند.حاملگی به خودی خود می تواند یک خطر بزرگ در بیماری لوپوس باشد.
سلامت استخوان ها – کاهش دانسیته ی ماده ی معدنی استخوان ها و استئوپروز در بیماران لوپوس نسبت به افراد سالم بیشتر است.علل این افزایش ریسک به دلیل خود خطر فاکتورهای رایج لوپوس از جمله جنس مونث،نزاد سفید پوست،کاهش وزن و فاکتورهای مربوط به لوپوس می باشد.
خستگی و درد مفاصل که از علائم اولیه ی لوپوس میباشد نیز فعالیت های فیزیکی را محدود می کند که کاهش فعالیت باعث کاهش فشار بر روی استخوان و منجرب به کاهش قدرت استخوان می گردد.استفاده از کورتیکواستروئید ها به دلیل کاهش تراکم استخوان . همچنین سیکلوفسفامیدها به دلیل ایجاد نارسایی زودرس تخمدان از ریسک فاکتورهای استئوپروز می باشد.
اسیب ناشی از بیماری لوپوس نیز به طور مجزا باعث کاهش BMD استخوان ها میشود. به دلیل اینکه این بیماران نسبت به نور خورشید حساسیت دارند عدم قرار گرفتن در نور خورشید و کاهش سطح ویتامین D و جذب ناکفی کلسیم از عوامل بروز استئوپروز میباشند.

,
نوشتهٔ پیشین
من و هیراد
نوشتهٔ بعدی
تمرین امیر مسعود

Related Posts

2 دیدگاه. Leave new

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam viverra euismod odio, gravida pellentesque urna varius vitae, gravida pellentesque urna varius vitae.

    پاسخ
  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam viverra euismod odio, gravida pellentesque urna varius vitae, gravida pellentesque urna varius vitae. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam viverra euismod odio, gravida pellentesque urna varius vitae. Sed dui lorem, adipiscing in adipiscing et, interdum nec metus.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست